chasseur سیاسی اصولگرا سیاسیون انتخابات

chasseur: سیاسی اصولگرا سیاسیون انتخابات اصولگرایان نامزد نهایی ریاست جمهوری انتخابات مجلس دهم انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری تماشاگر نمی‌داند بخندد یا گریه کند؟!

کارگردان نمایش «روح جهنمی» گفت: برایم تعجب‌آور است که تماشاگری بعد از دیدن این نمایش می‌گوید که نفهمیده است باید بخندد یا گریه کند؛این سطح تحصیلات و مطالعه و ذک

تماشاگر نمی‌داند بخندد یا گریه کند؟!

تماشاگر نمی داند بخندد یا گریه کند؟!

عبارات مهم : تئاتر

کارگردان نمایش «روح جهنمی» گفت: برایم تعجب آور است که تماشاگری بعد از دیدن این نمایش می گوید که نفهمیده است باید بخندد یا گریه کند؛این سطح تحصیلات و مطالعه و ذکاوت افراد را نشان می دهد.

به گزارش ایسنا، نمایش «روح جهنمی» به کارگردانی بابک محمدی این روزها در سالن سایه تئاترشهر روی صحنه است و به علت شباهت گریم تنها بازیگر نمایش و حرف های دیکتاتورمآبانه اش به رییس جمهوری آمریکا، به تئاتری راجع به «ترامپ» هم معروف شده است است.

تماشاگر نمی‌داند بخندد یا گریه کند؟!

این نمایش که زیاد بر روایت خلق وخو و عقاید شخصی شخصیتی همچون ترامپ تکیه دارد، در قالب مونولوگی در طول یک ساعت اجرا می شود که در بخش هایی طبق اذعان بعضی تماشاگران کسالت بار هم می شود. ضمن اینکه در دکور آن از اکسسواری مثل مانکن دو زن استفاده شده است که تنها استفاده آن، کنایه ای به بخش نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی است که مانع از بروز احساسات مورد نیاز شخصیت نمایش شده است اند.

با این حال در این نمایش جملات و عباراتی گفته می شود که می تواند جهت زنانی که به تماشای این نمایش می نشینند یا دست کم مدافعان حقوق زنان چندان جالب نباشد، هرچند کارگردان «روح جهنمی» اعتقاد است که “تمام این حرف ها و نظرات بازگوکننده شخصیت این نمایش هست. “

کارگردان نمایش «روح جهنمی» گفت: برایم تعجب‌آور است که تماشاگری بعد از دیدن این نمایش می‌گوید که نفهمیده است باید بخندد یا گریه کند؛این سطح تحصیلات و مطالعه و ذک

بابک محمدی در گفت وگویی با ایسنا راجع به اجرای این نمایش که گفته می شود با تغییراتی روی صحنه هست، بیان کرد: این نمایش را 30 سال قبل در اتریش به مدت 90 دقیقه اجرا کردم و از آنجا که بخش هایی از آن قابل اجرا در اینجا نبود، وقت نمایش را به یک ساعت کم کردن دادم. این اثر راجع به آدم تنهایی بود که عقاید سیاسی و مذهبی خود را دارد و در این نمایش که در تئاترشهر اجرا می شود،شخصیت نمایش تقریبا همان شخصیت قبلی است و فقط پرسشها و حاشیه های ترامپ و دیوار مکزیک را به آن اضافه کردم.

او افزود: در واقع شباهتی که به نظرم شخصیت این نمایش به دونالد ترامپ و به طور کلی شخصیت های این چنینی داشت، باعث شد فکر کنم این نمایش را می توان کمی به روز و آماده اجرا کرد چون شخصیت «روح جهنمی» دیکتاتوری است که قدرتی ندارد، ولی به قدرت رسیده هست. همانند شش ماه قبل که اصلا فکر نمی کردیم دونالد ترامپ فردی باشد که بتواند به قدرت برسد.

وی خاطر نشان کرد: متن این نمایش صرفا خلق ذهن خودم نیست و بر اساس تحقیقاتی به نگارش در آمده هست. اینگونه شخصیت ها دلقک سفیدی هستند که آدم به آن ها می خندد ولی بعد به یک دلقک سیاه مثل ترامپ و هیتلر تبدیل می شوند.

تماشاگر نمی‌داند بخندد یا گریه کند؟!

محمدی در پاسخ به بعضی انتقاداتی که نسبت به استفاده از یک شیوه بیانی خاص با ارجاعات سیاسی کشور عزیزمان ایران و جهت جلب توجه مخاطب و خندان او و نیز نگاهی ابزاری و تبعیض آمیز به زن در این نمایش مطرح می شود گفت: ما اصلا علاقه نداریم تا به هیچ فرد سیاسی کنایه بزنیم، البته شاید بعضی از صحبت های بازیگر نمایش و تصوری که از شباهت بیان او به یکی از شخصیت های سیاسی کشور عزیزمان ایران پیش می آید، از این جهت باشد که او تا به حال ندیده یک کشیش چطور صحبت می کند و در بخشی از کار فقط خواسته به نحوی لفظ قلم صحبت کند، ولی در این باره اتفاقی به طور عمد رخ نداده و فقط در یک جاهایی ممکن هست، مخاطب تشابهاتی را در جامعه پیدا کند.

کارگردان نمایش «روح جهنمی» گفت: برایم تعجب‌آور است که تماشاگری بعد از دیدن این نمایش می‌گوید که نفهمیده است باید بخندد یا گریه کند؛این سطح تحصیلات و مطالعه و ذک

وی تاکید کرد: آنچه در «روح جهنمی» می بینید و می شنوید نظر های شخصیت نمایش است و به نوعی جنون و دیوانگی او را در عالم تنهایی شاهد هستید. او عاشق زن هایی است که به نوعی از آن ها صحبت می کند، یعنی نوعی عقاید فاشیستی دارد و بهتر است از این نظر به شخصیت این نمایش نگاه شود. البته دیکتاتورها به طور عموم همین نظر را درمورد زن ها دارند، مثل هیتلر که اعتقاد بود از زن های آلمانی باید مواظبت شود و در منزل بمانند و پسر به دنیا بیاورند، ولی بعد که تعداد کارگرها کم شد گفت، زن ها باید در کارخانه ها مشغول به کار شوند و هنگامی که درجبهه ها سربازها کم شدند گفت، زن ها باید به جبهه ها بروند.

او در ادامه با اشاره به مشکل حفظ کردن متن این نمایش و انگیزه ای که شکرخدا گودرزی جهت انجام کاری تازه در تئاتر به او داده هست، راجع به نظر مخاطبانی که تا به حال نمایش اش را دیده اند گفت: کار ما جهت افرادی است که تئاتر را به معنای واقعی می شناسند. البته اگرچه این روزها تئاترهای شخصی زیاد شده است و تعداد تماشاگران هم زیاد کردن پیدا کرده هست، ولی به نظرم مسیر بدی در تئاتر پیش رفته، چون برایم تعجب آور است که بعد از آخر نمایش زن هایی با قیافه های شیک می پرسند «چطور چنین چیزهایی می نویسید» یا اینکه «من نفهمیدم باید بخندم یا نخندم». این ها همه نشان می دهد این تماشاگران هیچ مطالعه ای ندارند. به همین علت تاکید دارم که نمایش های این چنینی جهت افراد دانشجو و تحصیل کرده است و جهت خندیدن و خوش گذراندن نیست.

تماشاگر نمی‌داند بخندد یا گریه کند؟!

محمدی در آخر در پاسخ به اینکه آیا مسئله از کار او نیست که مخاطب آن را نفهمیده است؟ بیان کرد: بدی دموکراسی این است که حق با اکثریت است و افراد به هر چیزی که بخندند، می توان متوجه شد سطح تحصیلات، مطالعات و ذکاوت آن ها چقدر هست، ولی با این حال همین که مردم به سمت تئاتر می آیند خوب هست، فقط فکر می کنم بازیگران و صورت های معروف باید آن ها را هدایت کنند.

واژه های کلیدی: تئاتر | سیاسی | مخاطب | نمایش | استفاده | بابک محمدی | دونالد ترامپ | حاشیه های ترامپ

تماشاگر نمی‌داند بخندد یا گریه کند؟!

تماشاگر نمی‌داند بخندد یا گریه کند؟!

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs