chasseur سیاسی اصولگرا سیاسیون انتخابات

chasseur: سیاسی اصولگرا سیاسیون انتخابات اصولگرایان نامزد نهایی ریاست جمهوری انتخابات مجلس دهم انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی نواصولگرایان شوکه شدند ، ضربِ شصت موتلفه به جمنا

تایید صلاحیت میرسلیم یک تنفس سیاسی جانانه به موتلفه ای‌ها بود، خاصه آنکه این تشکل حزبی اصولگرا در چند انتخابات اخیر در راهی کردن نامزدهای مورد تاییدش به بهارستا

نواصولگرایان شوکه شدند ، ضربِ شصت موتلفه به جمنا

ضربِ شصت موتلفه به جمنا /نواصولگرایان شوکه شدند

عبارات مهم : سیاسی

تایید صلاحیت میرسلیم یک تنفس سیاسی جانانه به موتلفه ای ها بود، خاصه آنکه این تشکل حزبی اصولگرا در چند انتخابات اخیر در راهی کردن نامزدهای مورد تاییدش به بهارستان و پاستور موفق نبوده است.

وظیفه رقبای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری هم مشخص شد، تساوی اصولگرایان و اصلاح طلبان تا این مرحله از انتخابات. یک سو حسن روحانی و جهانگیری قرار گرفتند دو صورت مقبول اصلاح طلبان و اعتدال گرایان و سویی دیگر قالیباف و ابراهیم رئیسی، دو نامزد مورد تایید اصولگرایان. به فاصله کمتری از این دوگانه انتخاباتی به مصطفی هاشمی طبا می رسیم، کاندیدایی با ریشه اصلاح طلبی و کمی دورتر از او مصطفی میرسلیم یک نامزد یکدست اصولگرا. کاندیدایی که به اعتبار یک تصمیم تشکیلاتی پا به عرصه انتخابات گذاشت و «نامزد حزبی» باسابقه ترین تشکیلات سیاسی اصولگرا نام گرفت.

نواصولگرایان شوکه شدند ، ضربِ شصت موتلفه به جمنا

موتلفه آمده بود که بماند

آمده بودند که بمانند، تاکید داشتند در مدار وحدت اصولگرایی قدم برخواهند داشت ولی یک «اما» هم داشتند. قرارشان را براین گذاشته بودند که در قامت یک تشیکلات حزبی پرسابقه یک «نامزد حزبی» روانه میدان انتخابات ریاست جمهوری کنند. پابرجا و سفت هم ایستاده بودند و حاضر به کنار گذاشتن این ایده نبودند.

برخی ایده نامزد حزبی را آغازی دیرهنگام ولی خوب جهت حرکت حزبی می دانستند و بعضی دیگر هم آن را ایده ای از پیش شکست خورده قلمداد می کردند. هرچه که بود موتلفه ای هایِ اردوگاه اصولگرا تن به تحلیل های برون تشکیلاتی ندادند و در نهایت از بین همان قدیمی ترهای خود نام مصطفی میرسلیم را به عنوان نامزد مطلوبشان جهت رسیدن به پاستور رونمایی کردند. نامی شوک کننده بود و عجیب آنهم هنگامی که حدس و گمانه ها بر روی اسامی چون بادامچیان یا غفوری فرد می چرخید.

تایید صلاحیت میرسلیم یک تنفس سیاسی جانانه به موتلفه ای‌ها بود، خاصه آنکه این تشکل حزبی اصولگرا در چند انتخابات اخیر در راهی کردن نامزدهای مورد تاییدش به بهارستا

همان روزها بود که 10 صورت اصولگرا گرد هم جمع شدند و با تشکیل یک جبهه تازه انتخاباتی تلاش کردند سازوکاری تازه جهت وحدت اصولگرایان را پایه ریزی کنند، تشکیلاتی که مدعی بود به روشی دموکراتیک از پایین به اوج اقدام به گزینش کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری خواهد کرد.

زمزمه های اختلاف پیران موتلفه و جمنا بلند شد

موتلفه گرچه خاطره خوبی از دورهم نشستن های انتخاباتی نداشت آنهم هنگامی که سوی دیگر میز نواصولگرایان و جوانترهای اصولگرا نشسته باشند ولی اینبار هم پیش روتر از دیگر سنتی های اصولگرا در مراسم و جلسات جبهه مردمی حضور یافت، حضوری که بعضی تصور می کردند شاید به معنای عقب کشیدن موتلفه از ایده نامزد حزبی اش و همراه شدن با نواصولگرایان باشد مانند آنچه در انتخابات مجلس دهم بر این حزب گذشت.

نواصولگرایان شوکه شدند ، ضربِ شصت موتلفه به جمنا

گذشت تنها چند هفته از حضور موتلفه ای ها در جلسات جمنایی ها کافی بود تا زمزمه های اختلافی کم کم بلند شد، خبرها می گفت موتلفه با جمنا به اختلاف خورده هست، مبنای اختلاف هم چیزی نبود جز کنار گذاشتن نامزد محبوب موتلفه از لیست 10 نفره جمنا که قرار بود نامزد نهایی از بین آن گزینش شود. در بحبوحه همان زمزمه ها بود که یکباره لیستی 14 نفره منتشر شد که نام مصطفی میرسلیم هم در آن بود. می گفتند این لیست باج دهی جمنا به موتلفه بوده تا خروج زودهنگام از سازوکار وحدت نداشته باشند. مجمع دوم که برگزار شد دیگر از آن باج دهی هم خبری نبود، میرسلیم به آسانی از لیست 5 نفره از بین بردن شده است بود. امری که شاید موتلفه انتظار آن را نداشت.همین هم بود که باعث شد بدون رودربایستی با رفقای جمنایی شان، کاندیدای خود را در نخستین روز عضویت انتخابات ریاست جمهوری روانه وزارت کشور کنند.

نقد صریح جمنا و رونمایی از آراء مهندسی شده

زودتر و صریح تر از هم طیفان حزبی اش زبان به انتقاد از جمنا گشود، منتقد سازوکار سیاسی جمنا و تعهد گرفتن های این تشکیلات نوپای اصولگرا بود « هنگامی که کسی در قالب حزب پا به صحنه سياست مى گذارد، تعهدی به حزب دارد. نمی شود دو جا برود تعهد بدهد؛ به دوستان خود در جمنا گفتم که “شما از من چه تعهدی می خواهید؟ تعهدم را من به موتلفه داده ام و مشخص کرده ام. شما اگر می خواهید بايد با موتلفه همکاری کنید و تعهد من هم در آن وجود دارد و به تعهد جدیدی نیاز نیست، اگر هم نمی خواهید با موتلفه همکاری کنید در این صورت چه مفهوم دارد از افرادی از موتلفه بخواهید تعهد بگیرید و اینها را به طور مستقل کنار بکشید و از موتلفه جدا کنید”. این سازوکار به لحاظ سیاسی درست نیست.»

تایید صلاحیت میرسلیم یک تنفس سیاسی جانانه به موتلفه ای‌ها بود، خاصه آنکه این تشکل حزبی اصولگرا در چند انتخابات اخیر در راهی کردن نامزدهای مورد تاییدش به بهارستا

نه فقط منتقد بود که آینده نگری اختلاف درون جمنا را هم می کرد، خاصه آن زمانی که بعضی صورت ها چون ابراهیم رئیسی علی رغم قرار گرفتن در لیست نهایی عنوان کردند که مستقل وارد صحنه انتخابات خواهند شد؛« سالی که نکوست از بهارش پیداست. از همین موضع گیری هایی که اخيرا شده است در هنگام انتخابات و بعد از نتیجه رأی گیری جمنا می توان به طور واضح استنباط کرد که اینها امکان دارد روی دست هم بلند شوند یا نه.»

درست همینجا بود که یک زمزمه آرام راجع به جمنا را رسمیت بخشید و از مهندسی آرا حرف زد، همان چیزی که باعث شده است بود علیرضا زاکانی و بذرپاش در لیست نهایی جبهه مردمی رای بالاتری حتی از قالیباف بدست آورند.

نواصولگرایان شوکه شدند ، ضربِ شصت موتلفه به جمنا

پایان رفاقت جمنا و موتلفه در میدان فاطمی رقم خورد

داستان موتلفه و جمنا در نهایت در نخستین روز از عضویت نامزدهای ریاست جمهوری به آخر رسید و نامزد حزبی موتلفه روانه خیابان فاطمی شد. او پیامش به جمنا را در همان لحظه بعد از عضویت داد«جمنا را از لحاظ اخلاقیات قبول دارم نه ساز وکار»؛ میرسلیم و موتلفه آمده بودند بمانند و با رسمی کردن کاندیداتوری میرسلیم مهر تایید بر این تصمیم تشکیلاتی و حزبی زدند.

میرسلیم ولی در زمزمه ها و تحلیل های انتخاباتی چندان نام پررنگی در لیست تایید شده است های شورای نگهبان نبود، آنقدر که بنظر می رسید بعضی اشخاص اصولگرا چون حاجی بابایی، نیکزاد یا زاکانی شانس تایید شدن دارند از میرسلیم به خاطر سن بالایش چندان به عنوان شانس تایید صلاحیت نام برده نمی شد، امری که از قضا بیش از همه از سوی جمنایی ها و سیاسیون نزدیک به این تشکیلات سیاسی مطرح می شد تا شاید اینگونه پاسخی به انتقادات میرسلیم از جمنا داده شود.

شورای نگهبان ولی گویی متر و معیاری متفاوت از سیاسیون داشت، چه آنکه در نهایت این میرسلیم بود که توانست جواز ورود به مسابقه را بگیرد. تایید صلاحیتی که بی شک شوک اول را به جمنا وارد کرد. در لیست تایید شده است شورای نگهبان به جز قالیباف و رئیسی که احتمال تایید صلاحیت آنها اوج بود و خبری از دو کاندیدای دیگر این جبهه یعنی زاکانی و حاجی بابایی نبود، حتی خروج کنندگان از جمنا چون زریبافان یا زاهدی هم شانسی جهت ورود به میدان مسابقه نیافتند. ماجرا آنجا جهت جمنا تلخ تر می شود که فراموش نکنیم نه رئیسی نه قالیباف با وجود قرار داشتن در لیست نهایی این جبهه، تاکنون تن به تعهدات و سازوکار تشکیلاتی جمنا نداده اند.

تایید صلاحیت میرسلیم یک تنفس سیاسی جانانه به موتلفه ای ها بود، خاصه آنکه این تشکل حزبی اصولگرا در چند انتخابات اخیر از جمله مجلس نهم و دهم و ریاست جمهوری یازدهم چندان در راهی کردن نامزدهای مورد تاییدش به بهارستان و پاستورموفق نبوده هست. شاید میرسلیم تا آخر در صحنه باقی بماند یا حتی به نفع یک کاندیدای دیگر از عرصه مسابقه کنار برود ولی بدون شک موتلفه اینبار پیروز مسابقه بین نواصولگرایان و سنتی های اصولگرا بود. شاید آن روز که نبی حبیبی صراحتا عنوان کرد«کار خودمان را پیش خواهیم برد» خودش هم تصور چنین ضرب شصت جانانه ای را به دوستان جمنایی اش نمی کرد.

منبع:خبرآنلاین

واژه های کلیدی: سیاسی | اصولگرا | سیاسیون | انتخابات | اصولگرایان | نامزد نهایی | ریاست جمهوری | انتخابات مجلس دهم | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs