chasseur سیاسی اصولگرا سیاسیون انتخابات

chasseur: سیاسی اصولگرا سیاسیون انتخابات اصولگرایان نامزد نهایی ریاست جمهوری انتخابات مجلس دهم انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار اجتماعی کاهش 60 تا 89 درصدی بارش و فرونشست هر سال 30 سانتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

بر اساس گزارش‌های اعلام‌شده به علت تغییرات اقلیمی، هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران طی 60 سال گذشته حدود 2.5 درجه سانتیگراد گرم‌تر شده است و میزان فرونشست هر سال

کاهش 60 تا 89 درصدی بارش و فرونشست هر سال 30 سانتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

کاهش 60 تا 89 درصدی بارش و فرونشست هر سال 30 سانتی در تهران

عبارات مهم : ایران

بر اساس گزارش های اعلام شده است به علت تغییرات اقلیمی، هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران طی 60 سال گذشته حدود 2.5 درجه سانتیگراد گرم تر شده است و میزان فرونشست هر سال زمین آن به حدود 30 سانتی متر در سال رسیده است که این مهم با توجه به لرزه خیز بودن کشور، ریسک آسیب پذیر کردن شهر را زیاد کردن خواهد داد.

به گزارش ایسنا، بارش های باران ناگهانی و سیل آسا، بارش سنگین برف، هوای بسیار سرد، بارش برف در نقاط گرم و خشک، کم کردن باران در نقاط مرطوب و کوهستانی، زیاد کردن میانگین دمای بعضی شهرها در سال های اخیر نمونه هایی از تغییرات محسوس در آب و هوای کشور عزیزمان ایران است که از آن با عنوان «اثرات عوض کردن اقلیم» یاد می شود.

کاهش 60 تا 89 درصدی بارش و فرونشست هر سال 30 سانتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

تغییر اقلیم یا تغییرات آب وهوایی یعنی هر عوض کردن مشخص در الگوهای مورد انتظار جهت اوضاع میانگین آب و هوایی که در طولانی مدت در یک منطقه خاص یا جهت کل اقلیم جهانی رخ بدهد. عوض کردن اقلیم نشان دهنده تغییرات غیر عادی در اقلیم درون اتمسفر زمین و پیامدهای ناشی از آن در قسمت های متفاوت کره زمین است.

به گفته محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با توجه به لرزه خیز بودن کشور و کم کردن آب های زیر زمینی به علت کمبود منابع آب با پدیده فرونشست زمین مواجه هستیم که این امر می تواند خطرپذیر بودن کشور را در وقت رخدادهای زلزله زیاد کردن دهد.

بر اساس گزارش‌های اعلام‌شده به علت تغییرات اقلیمی، هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران طی 60 سال گذشته حدود 2.5 درجه سانتیگراد گرم‌تر شده است و میزان فرونشست هر سال

دکتر مهدی زارع، استاد زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، توسعه بیابان ها در نزدیکی شهرها و توسعه کلانشهرها را از جمله چالش های مهم اقلیمی دنیای آینده دانست و افزود: اوضاع بیابانی در جنوب شهرستان ورامین در جنوب استان پایتخت کشور عزیزمان ایران توسعه یافته و ادامه این اوضاع منجر به این خواهد شد که این منطقه به سرعت به سوی تبدیل شدن به کویر پیش برود.

وی اظهار کرد: سنجش میزان بارندگی در ایستگاه های جنوب استان پایتخت کشور عزیزمان ایران کم کردن میزان بازندگی از 66 تا 80 درصد را نشان می دهد.

زارع با تاکید بر اینکه در ناحیه جنوب آزادراه قم –گرمسار عملا وضعیتی کویری حاکم هست، خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی که مشمول بر فرآیند گرم شدن جو زمین هست، نماد مشخصی نیز در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران دارد.

کاهش 60 تا 89 درصدی بارش و فرونشست هر سال 30 سانتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

به گفته وی در طی 60 سال گذشته حدود 2.5 درجه سانتیگراد هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران گرمتر شده است است که حدود 1.5 درجه آن به حدود 20 سال آخر این دوره مربوط است.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی، یشترین تمرکز جمعیت در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران را در جنوب، جنوب غرب و غرب دانست و ادامه داد: در داخل شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز تمرکز جمعیت به سمت مرکز و جنوب پایتخت کشور عزیزمان ایران قرار دارد.

بر اساس گزارش‌های اعلام‌شده به علت تغییرات اقلیمی، هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران طی 60 سال گذشته حدود 2.5 درجه سانتیگراد گرم‌تر شده است و میزان فرونشست هر سال

وی با بیان اینکه با این تمرکز جمعیت در این نواحی با چالش های مختلفی روبرو هستیم، در این باره توضیح داد: خطر رخداد زمین لرزه از جمله این چالش ها است که در گستره یادشده در هر 200 سال در گستره یکصد کیلومتری اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران انتظار رخداد زمین لرزه ای با بزرگای حدود 7 وجود دارد.

به گفته این محقق زلزله شناسی، در این گستره حدود 185 سال است که زمین لرزه مهمی رخ نداده است و آخرین رخداد مهم مربوط به زلزله 1830 منطقه دماوند شمیرانات می شود.

کاهش 60 تا 89 درصدی بارش و فرونشست هر سال 30 سانتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

فرونشست زمین چالش مهم دیگر تهران

زارع، فرورنشست زمین را از دیگر چالش های موجود در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نام برد و گفت: طی دهه گذشته در گستره غرب و جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران که اکنون جمعیتی حدود 2 میلیون نفری را در خود جای داده هست، میزان فرونشست هر سال زمین به حدود 30 سانتی متر در سال (هر سه سال یک متر) می رسد.

نمونه ای از فرونشست زمین در کشور

وی اضافه کرد: این فرونشست علاوه بر آسیب جدی بر زیر ساخت های منطقه مانند خطوط راه آهن، منزل ها و ساختمان ها و سایر تاسیسات را نیز آسیب پذیرتر می کند. بنابراین در چنین وضعی عملا ریسک زمین لرزه بعدی به علت زیاد کردن آسیب پذیری زیاد خواهد شد.

زارع یادآور شد: گزارش ها نشان می دهد که تعداد حدود 22 هزار حلقه چاه غیر مجاز در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارد که حدود 10 هزار حلقه مربوط به شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و اطراف آن است.

وی در عین حال اضافه کرد: برآورد می شود که تعداد چاه های غیر مجاز حدود 3 برابر تعداد چاه های مجاز در شهر و استان پایتخت کشور عزیزمان ایران باشند.

استاد زلزله شناسی مهندسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و شهرهای پیرامونی آن همچنان از جالب ترین مناطق کشور جهت مهاجرت هستند، اظهار کرد: شرق و جنوب شرق پایتخت کشور عزیزمان ایران کانونی جهت مهاجرت مهاجران از روستاها و شهرهایی است که دچار خشکسالی شده است اند مانند استان های خراسان، کرمان و سیستان و بلوچستان. علاوه بر آن کانونی جهت حدود 500 هزار نفر مهاجر ثبت نشده ولی برآوردشده افغان است.

زارع ادامه داد: در عوض مناطق جنوب، جنوب غرب و غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت مهاجران از استان های آذربایجان، اردبیل، کردستان و لرستان جالب هستند. این امر موجب شده است که سرعت رشد جمعیت در غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران عملا طی دهه گذشته حدود دو برابر این رشد در شرق پایتخت کشور عزیزمان ایران باشد.

چالش آب؛ بحرانی که در انتظار پایتخت کشور عزیزمان ایران است

این محقق زلزله شناس چالش دیگر شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را آب دانست و گفت: کانون های مدرن جمعیتی مانند شهر تازه پرند در 33 کیلومتری جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران که در سایت های دولت های پیشین طراحی و اجرا شده‎اند، عملا با چالش آب مواجه هستند.

وی با اشاره به اجرای طرح های انتقال آب از شمال غرب، غرب و جنوب غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران جهت هدایت آب شرب و مصرفی به شهر تازه پرند، خاطرنشان کرد: مکان یابی شهر تازه پرند در اقلیمی بیابانی و در کنار فرودگاه بین‎المللی امام خمینی(ره) صورت گرفته هست، ولی معلوم نیست آیا جهت این نخستین توصیه مهم جهت توسعه این شهر که در سال 1394 جمعیتی 400 هزار نفری جهت آن برآورد شده است و جهت سقف جمعیتی 950 هزار نفر در آن برنامه ریزی شده است هست، تدبیر کافی نشده است.

لزوم توجه به سامانه های هشدار

وی با بیان اینکه تمامی شهرهای کشور باید مجهز به سامانه هشدار پیش هنگام سوانح طبیعی باشند، افزود: با استفاده از فناوری اطلاعات (IT) و بهره گیری از گوشی های گوشی تلفن همراه هوشمند و تبلت ها ارائه هشدارهای پیش هنگام به مردم بسیار تسهیل شده است و می توان با تهیه نرم افزارهای راحت ای که قابل راه اندازی روی گوشی ها و تبلت ها هستند، هشدارهای مخاطرات را با سرعت زیاد و به موقع به مردم ارائه کرد.

به گفته زارع، در حال حاضر سامانه هشدار پیش هنگام جهت هیچ کدام از مخاطرات طبیعی در هیچ یک از شهرهای کشور و حتی جهت شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران راه اندازی نشده است.

اثرات عوض کردن اقلیم بر مخاطرات طبیعی

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله به بیان اثرات تغییرات اقلیم بر مخاطرات طبیعی پرداخت و گفت: در سال های اخیر مباحث مختلفی در این زمینه مطرح شده است است که بعضی از آنها حاکی از این است که کمبود آب در رشته کوه های البرز در سال های اخیر به عنوان چالشی دائمی در آمده هست. تغییرات اقلیمی به صورت بارش برف سنگین در مازندران در زمستان 1392 و عدم بارش برف به صورت قابل ملاحظه در زمستان 93 و همچنین خشک شدن تدریجی بسیاری از سرشاخه های رودخانه های البرز تظاهر می کند.

وی ادامه داد: محدوده یخ دائمی (سیرک های یخچالی) در البرز مرکزی و در یال های جنوبی و شمالی دره نور (در رقوم بیش از 3000 متر) در دهه گذشته مدام کوچکتر شده است است.

زارع یادآور شد: در اثر از بین رفتن آب دریاچه ها در پهنه هایی که گسل های فعال وجود دارند، می توان انتظار داشت که «لرزه خیزی القایی» رخ دهد. به طور کلی در آب گیری و خشک شدن (بارگذاری و باربرداری) آب دریاچه ها (مثلا در مورد دریاچه سدها) هر گاه حجم آب از حدود 200 میلیون متر مکعب زیاد باشد، می تواند موجب جنبش گسل های فعالی شود که در اطراف یا درون دریاچه مذبور وجود دارند.

وی به اوضاع سد «کوینا» (Koyna) در هند اشاره کرد و گفت: در این سد زمین لرزه ای در سال 1967 با بزرگای 6.5 رخ داد که رخداد این زمین لرزه را با آبگیری سد «کوینا» با حجم مخزن حدود 2 میلیارد و 800 میلیون مترمکعبی در سال 1964 مرتبط می دانند.

زارع همچنین به اوضاع سد «آسوان» در مصر اشاره کرد و افزود: این سد در سال 1970 بر روی رودخانه نیل آبگیری شد و در سال 1981 زمین لرزه ای با بزرگای 5.4 در محل دریاچه این سد رخ داد.

وی در عین حال با بیان اینکه در مورد خشک شدن و یا تغییرات سطح آب در دریاچه های طبیعی، دریاچه «سالتون سی» (Salton Sea) و «اوونز لیک» (Owens Lake) در کالیفرنیا مطرح هستند، ادامه داد: این دریاچه ها در شمال و جنوب کالیفرنیا در محدوده پهنه گسل فعال «سان آندریاس» قرار دارند و رخداد زمین لرزه ها در اطراف این بخش ها از پهنه گسله فعال مورد بحث زمین شناسان است و احتمال جنبش رخداد زمین لرزه ها در این منطقه وجود دارد.

به گفته این محقق، زلزله های 1872 با بزرگای 7.2 در «اوونز لیک» و فوج زمین لرزه ها با بزرگای 2.6 تا 5.0 در ماه مه 2015 در محدوده دریاچه «سالتون سی» در جنوب کالیفرنیا از جمله این رخدادها است.

زارع اضافه کرد: زلزله نپال در هیمالایا و در پهنه گسله راندگی مرکزی مهم (Main Central Thrust) رخ داد و موجب حدود 9 هزار کشته شد. زلزله مهم قبلی در همین پهنه در 1833 میلادی در همین پهنه با بزرگای برآورد شده است 7.8 و همچنین در شرق پهنه کانونی زلزله 2015 در سال 1934 با بزرگای 8.2 موجب 10 هزار و 600 نفر کشته شد.

لزوم توجه به تاب آوری اقلیمی در کشور

وی استفاده از آب آشامیدنی جهت آبیاری باغات را چالش امروز کشور جهت هدر دادن آب آشامیدنی در کشور عزیزمان ایران ذکر کرد و ادامه داد: این مساله به خاص در منازل ییلاقی که ساکنان آن فقط روزهای معدودی از سال در آن ساکن می شوند، رخ می دهد و اکنون به چالشی تهدیدکننده به خاص جهت شهرهای استان های گیلان و مازندران تبدیل شده است است.

زارع با تاکید بر اینکه سرزمین ما در اوضاع کنونی امکانات و ظرفیت های اقلیمی و طبیعی مشخصی دارد، خاطرنشان کرد: از این رو توسعه در آن بدون لحاظ کردن امکانات و توانایی های اقلیمی و از سوی دیگر تغییرات اقلیمی که در دهه های اخیر در کشور عزیزمان ایران رخ داده هست، به فجایع بزرگ انسانی در سرزمین ما تبدیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: کم کردن آسیب پذیری با زیاد کردن «تاب آوری اقلیمی» در این سرزمین به کم کردن ریسک در برابر سوانح بعدی خواهد انجامید.

واژه های کلیدی: ایران | زلزله | دریاچه | هوای پایتخت | فرونشست زمین | اخبار اجتماعی

کاهش 60 تا 89 درصدی بارش و فرونشست هر سال 30 سانتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

کاهش 60 تا 89 درصدی بارش و فرونشست هر سال 30 سانتی در پایتخت کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs